Wyposażenie pralni.

Co jest najważniejszym elementem dobrze prosperującej pralni?

Oczywiście, pracownicy. Jednak nawet najbardziej oddany pracownik nie będzie mógł wykonywać swojej pracy bez sprawnego, profesjonalnego sprzętu, a o to musi już zatroszczyć się właściciel. Na co więc należy zwrócić uwagę, kupując sprzęt do pralni?

 

Rodzaj sprzętu

 

Zacznijmy od tego, żeby nie dać się zwariować. W przypadku pralni niesamoobsługowych, klient nie widzi urządzeń, w których piorą się jego ubrania, więc nie ma sensu inwestować w estetykę tego sprzętu; warto natomiast w jakość i niezawodność, od tego bowiem zależy, czy nasza pralnia będzie miała przestoje, czy też zadowolonych klientów. Z tego samego powodu, należy inwestować w sprawdzony sprzęt (niekoniecznie najtańszy, kupiony okazyjnie) oraz w profesjonalny serwis.

 

Można zdecydować się na zakup sprzętu nowego lub używanego – w tym drugim przypadku ważne jest, ab nie był on w stanie śmierci technicznej, a więc nie miał więcej, niż 10 lat. Warto dokładnie przejrzeć i porównać oferty, które możemy znaleźć zarówno na popularnych portalach aukcyjnych, jak i na stronach internetowych producentów.

 

 

Rodzaj pralni

 

W przypadku pralni mokrej, najważniejszym elementem wyposażenia jest wydajna i w miarę pojemna pralnica oraz wirówka z możliwie dużymi filtrami. Te urządzenia można oczywiście nabyć oddzielnie, ale warto również rozważyć zakup pralnicowirówki, a więc jednego urządzenia, łączącego funkcję dwóch, co jest wyborem bardziej korzystnym pod względem ekonomii i comiesięcznych kosztów. Poza pralnicą, będą nam również potrzebne wózki ze stali nierdzewnej, służące do transportu mokrej bielizny.

 

Jeżeli natomiast mamy zamiar otworzyć pralnię suchą, będzie nam potrzebna solidna i wydajne suszarka. Ważne, aby posiadała komorę łatwą do utrzymania w czystości oraz konstrukcję na tyle mocną, by wytrzymywała duże obciążenia.

Niezbędnym elementem wyposażenia tego typu pralni jest oczywiście agregat chemiczny. Powinien on posiadać możliwie duży bęben, a także zbiorniki, filtr oraz destylator. Zapewni to sprawne i efektywne czyszczenie nawet dużych ilości garderoby, co z kolei przełoży się bezpośrednio na nasze przychody.

Ważnym elementem wyposażenia jest również stół do prasowania z podgrzewanym blatem oraz niewielka wytwornica pary z żelazkiem. Warto również rozważyć zakup manekina do prasowania kurtek płaszczy oraz marynarek.

 

Dobre wrażenie

 

Niezależnie od typu pralni, warto zainwestować w sprzęt, który nie tylko ułatwi prace pracownikom, ale również zrobi dobre wrażenie na klientach, którzy chcą mieć pewność, że oddają swoją garderobę w ręce profesjonalistów. Takim urządzeniem, „witającym” klientów, jest automatyczna szatnia wyposażona w system wyszukiwania garderoby.

Jeżeli natomiast obsługujemy klientów instytucjonalnych, jak hotele lub szpitale, ważne jest, aby odbierać brudną garderobę i dowozić czystą pod sam obiekt. W takim przypadku niezbędne nam będą wytrzymałe kontenery na kółkach lub specjalne wózki transportowe.

 

Podsumowując – dobrej jakości, profesjonalny sprzęt jest niezbędnym elementem do prowadzenia tego typu biznesu. Bez niego możemy co najwyżej uprawiać partyzantkę i liczyć na to, że nasi klienci nie zorientują się, że konkurencja obsłuży ich lepiej i sprawniej. Profesjonalny sprzęt to także gwarancja, że nie będziemy mieli przestojów, spowodowanych awariami, ani nieprzyjemności ze strony rozczarowanych klientów.